Únikové a šifrovacie hry sú dva odlišné prístupy k inteligentnej zábave, ktoré poskytujú hráčom rôzne zážitky.

V únikovkách hráči musia využiť svoje schopnosti logického myslenia a kreativity na to, aby sa dostali von z izby alebo priestoru, v ktorom sú uväznení. Cieľom hry je nájsť a použiť kľúče, nástroje a indície, ktoré pomôžu hráčom uniknúť. Únikové hry sú často zamerané na kooperáciu a komunikáciu medzi hráčmi a vyžadujú tímovú prácu pri riešení hádaniek. Emočne tieto hry vyvolávajú napätie, pretože hráči sa cítia uväznení a musia rýchlo a efektívne pracovať, aby sa dostali von. Každý objavený kľúč alebo indícia prináša pocit úľavy a radosti z úspechu.

Šifrovačky sú zase zamerané na kolektívne riešenie hádaniek. Hráči dostávajú rôzne šifry a indície, ktoré musia rozlúštiť, aby sa dostali ďalej v hre. Miera efektívnej komunikácie, logické myslenie a schopnosť analyzovať informácie, sú kľúčom k úspešnému riešeniu úloh. Častým cieľom hry je rozlúštiť poslednú šifru, ktorá odhalí tajomstvo alebo odkaz. Hry si môžete užiť online, v interiéri alebo v exteriéri. Emočne tieto hry vyvolávajú pocit intelektuálnej výzvy. Hráči sa cítia ako detektívovia, ktorí pracujú na rozlúštení záhadných šifier. Každé rozlúštenie šifry prináša pocit uspokojenia a pýchy z úspechu.

Obidva typy hier sú veľmi zábavné a poskytujú hráčom výzvy, ktoré ich rozvíjajú a učia novým zručnostiam. Avšak rozdiely medzi nimi sú dostatočné na to, aby sme ich mohli označiť za dva odlišné druhy hier.

Blog